fbpx

Kasia w mediach

Dodane: 25 listopada 2015

Skorzystaj z porad Katarzyny Gajek - eksperta w branży ślubnej i kobiety z pasją!

Udostępnij

Agata Piasecka: O jakich ślubach marzą Polki?

Katarzyna Gajek, konsultantka ślubna*:

Niektóre marzą o królewskich imprezach. Na ten jeden dzień i tę jedną noc pragną stać się księżniczkami. Chcą spełnić niekiedy dziecięce marzenia. Inne preferują uroczystości na łonie natury, w stylu eko.

Lecz są i takie panie, które wolą skromną, rodzinną uroczystość w zabytkowej stodole czy pod namiotami. Jednak jest coś, co łączy te pomysły. Każda z kobiet marzy o udanym ślubie i weselu, o braku problemów, cudnych uniesieniach, pięknych zdjęciach i nieskazitelnym wyglądzie, a także o włoskiej pogodzie.

Co jest najczęściej kością niezgody przy planowaniu wesela?

Ludzie różnią się upodobaniami, gustami, oczekiwaną estetyką czy podejściem do wydawania pieniędzy. Dla wielu młodych planowanie ślubu i wesela to często pierwszy „wspólny projekt”, więc w trakcie jego realizacji partnerzy lepiej się poznają, spierają, wypracowują kompromisy. Śluby i wesela to babski świat. Co nie oznacza, że mężczyźni nie traktują małżeństwa poważnie. Rozbieżności dotyczą tego, czy ma to być skromna czy wystawna impreza, czy ślub ma być cywilny czy konkordatowy. U 90 proc. par różnice pojawiają się w kwestii wydatków. To, co dla kobiet jest oczywiste, panów wprawia w osłupienie.

Jakim budżetem dysponują pary?

Dane GUS pokazują, że to 40 tys. zł. Ale z mojego doświadczenia wynika, że to jest wyższa kwota, oscyluje wokół 50-60 tys. zł na ślub dla 80-100 osób. Przy weekendach ślubnych, z wykorzystaniem wielu atrakcji i zapewnieniem gościom noclegów, dojazdu etc. to czasem dobrze ponad 100 000 zł. Polskie śluby i wesela są wysokobudżetowe.

Czy za ślub wciąż płacą rodzice?

Od kiedy organizuję śluby, czyli już od ponad 10 lat, większość moich klientów to narzeczeni finansujący swój ślub i wesele samodzielnie. Jedna na 20 par korzysta z istotnej pomocy finansowej rodziców. Statystyki pokazują, że Polacy coraz później podejmują decyzję o zawarciu małżeństwa, zwykle są już wtedy samodzielni i poza jakimś drobnym udziałem rodziców cały wysiłek biorą na siebie. Dla wielu rodziców jednak punktem honoru jest mieć swój finansowy wkład i na miarę swoich możliwości próbują to zrealizować.

Ile zazwyczaj trwa planowanie wesela?

Przyjęło się, że na 12 miesięcy przed terminem warto rozpocząć planowanie. Ale czas organizacji zależy od tego, czy działamy samodzielnie, czy decydujemy się na wsparcie wedding plannera. Przy organizacji samodzielnej, zdecydowanie polecam przeznaczenie na przygotowania więcej czasu. Ja i mój zespół często współpracujemy z parami, które zgłaszają się do nas na 6 miesięcy przed wyznaczoną datą, a niekiedy nawet na 2-3 miesiące wcześniej. Choć mamy też zlecenia na 1,5 roku przed terminem. Im więcej czasu, tym większy wachlarz możliwości.

Co znaczy „wesele na ostatnią chwilę”?

Last minute to w polskich realiach na ok. 2 miesiące przed terminem. W krótkim czasie trzeba wtedy podjąć sporo decyzji.

Najmodniejszy obecnie prezent ślubny?

Coraz bardziej popularna staje się prośba o nieprzynoszenie kwiatów. Zamiast nich lubimy dostawać książki, kupony lotto lub wino. W kwestii prezentów pary często proszą o gotówkę. Choć niektórzy twierdzą, że to nie wypada wprost prosić o pieniądze lub sugerować, co chciałoby się otrzymać. Sporo par pobiera się, mieszkając już razem, dlatego ja polecam tworzenie list prezentów. Ciekawym wyjściem jest też zbieranie gotówki na z góry określony cel, np. podróż do Nowej Zelandii albo na dzieło sztuki. Wówczas wybierana jest przez parę jedna rzecz, a goście gotówką lub przelewami się na nią składają.

Najpopularniejszy motyw ślubny?

Na stroje i fryzury państwa młodych mają wpływ aktualne trendy z wybiegów. Na dekoracje mają wpływ aktualne trendy architektoniczne czy wnętrzarskie. W ostatnim czasie dużą popularność zyskują śluby i wesela plenerowe, więc na czasie są motywy naturalne, eko, vintage czy DYI. Także naturalne barwy i materiały.

Dużo par wybiera śluby w plenerze?

Śluby w plenerze, poza USC, to marzenie wielu narzeczonych. Najczęściej wybierane są ogrody, pałacyki, dworki, zameczki, coraz odważniej plaże czy hale górskie. Oczywiście musi być spełnionych kilka warunków, by taki ślub mógł się odbyć: miejsce i warunki muszą być bezpieczne i dla urzędnika, i dla gości, miejsce musi być godne randze uroczystości. Trzeba też mieć plan na niespodzianki pogodowe.

Najbardziej ekstrawagancki ślub?

Czy ekstrawagancją jest organizowanie ślubu w środku zimy i w dodatku o 7.30 rano, bo tak podpowiedział numerolog? Czy ekstrawagancją jest organizacja trzydniowego, ślubno-weselnego weekendu dla kilkuset gości? Pewnie tak. Choć mnie takie zlecenia zupełnie nie dziwią.

*Katarzyna Gajek, wedding plannerka, organizowała śluby Małgorzaty Kożuchowskiej, Katarzyny Zielińskiej i Marty Żmudy-Trzebiatowskiej. Autorka książki „Ślub doskonały – praktyczny poradnik wedding plannerki dla par planujących ślub i wesele”.

Targi ślubne na Narodowym

W najbliższy weekend Stadion PGE Narodowy zamieni się w miejsce poświęcone ślubom. Podczas Targów Ślubnych Wedding przyszli małżonkowie będą mogli zasięgnąć rady w każdej sprawie od wyboru obrączek po ślubny wianek. Szczególnym wydarzeniem będzie pokaz sukien ślubnych czy pokaz kolekcji duetu Paprocki& Brzozowski – sobotę o godz. 15.30. Wstęp na targi – 20 zł.

Ta strona używa plików cookies, aby zapewnić
jak najlepsze korzystanie z witryny.